U napuštenom pjeskoskopu u Humu Zabočkom sačuvana je jedna od najbogatijih fosilnih zajednica Panonskog mora – u slojevima pijeska i gline pronađeni su fosilni ostaci školjkaša, puževa, rakova i biljaka
HUM ZABOČKI – Što su to fosili i kako nastaju, mogli su saznati učenici OŠ Ksaver Šandor Gjalski i ŠUDIGO – a Zabok na geološkoj radionici koju je na lokalitetu Plavinka organizirala Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko – zagorske županije prošlog četvrtka. Radionica je održana u suradnji sa školama, prof. dr.sc. Marijanom Kovačićem s Geološkog odsjeka Prirodoslovno – matematičkog fakulteta i uz podršku Grada Zaboka, a odazvalo joj se dvoje učenika ŠUDIGO-a i 37 osnovnoškolaca.
Poučna ploča
– Inicijativa je potekla od učiteljice Božene Dragčević, a mi smo kontaktirali prof. Marijana Kovačića i tako je došlo do prve radionice, a nadam se ne i posljednje, kojom smo željeli djeci približiti malo geologiju našeg područja. Ovaj lokalitet obilježili smo poučnom pločom još prije 4 godine i on se nalazi i u geološkoj brošuri koju je izdala Javna ustanova, a čiji je autor prof. Kovačić. Kako geološki lokaliteti nisu adekvatno obilježeni i malo se o njima zna, ovo je dobra prilika da se tematika približi djeci – istaknula je Dijana Hršak, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području KZŽ. Kako je teritorij naše županije najvećim dijelom prekriven sedimentima taloženim u moru koje se prije 12 milijuna godina prostiralo na području Panonske nizine, tema radionicebila je “Fosilni dokazi o postojanju Panonskog mora”.
More, jezero, pa ravnica
Učenike je prof. Kovačić u teorijskom dijelu, ali i istraživanjem na samom lokalitetu upoznao s tematikomi značajem fosila – što su, kako nastaju, gdje se mogu naći, što govore o geološkoj prošlosti zemlje. – Djeca su naučila da je tu prije 15 – ak milijuna godina bilo pravo tropsko more, prije10-ak milijuna godina jezero, a prije5 milijuna godina to je pretvoreno u Panonsku ravnicu. Ovaj lokalitet je značajan utoliko što je ljudskom rukom otkriven jedan vrlo lijepslijed slojevapijeska i lapora koji su taloženi upravo u tom Panonskom jezeru, a ti su pijesci izrazito bogati fosilima mekušaca, školjkaša ipuževa koji su prije oko 6 milijuna godina živjeli u prostoru tadašnjeg Panonskog jezera – istaknuo je prof. Kovačić. Djeca su imala prilike “zaviriti” u mikroskope i vidjeti kako izgledaju sitni organizmi, ali i makrofosili koji se mogu vidjeti golim okom, a i sami su pokušali pronaći fosilne ostatke u pjeskoskopu u Humu Zabočkom te uživala učeći o ovoj temi na malo drugačiji način. (Sabina Pušec)
Lead
Prof. Marijan Kovačić: Djeca su naučila da je tu prije 15 – ak milijuna godina bilo pravo tropsko more, prije10-ak milijuna godina jezero, a prije5 milijuna godina to je pretvoreno u Panonsku ravnicu