Novosti

Poziv na diskusiju – Masovna proizvodnja LGBTIQfobije 15. 5. 2018. u 17.30 sati u Zelenoj dvorani u Zaboku

Diskusiju organiziraju Savjet mladih KZŽ i Povjerenstvo za ravnopravnost spolova KZŽ povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije.

Čini vam se da priča o Istanbulskoj konvenciji nije bila o nasilju nad ženama? Ne razumijete što zapravo znači rodna ideologija? Niste više sigurni što je NewsBar a što stvarnost? Brinete za vlastitu sigurnost jer se baš ne uklapate u rodne norme? Ukoliko ste na bar jedno od ovih pitanja odgovorili sa DA pridružite se diskusiji o masovnoj proizvodnji homofobije i transfobije 15. svibnja 2018. godine u 17:30 sati u Centru za mlade KZŽ / Zelenoj dvorani u Zaboku.

Od 2013. godine svjedočimo raznim intenzivnim kampanjama koje čak i kad formalno nisu o LGBT pravima imaju značajnu dozu homofobije i transfobije a sve je kulminiralo ove godine službenim prihvaćanjem praznog pojma rodna ideologija u prijedlogu zakona o ratifikaciji Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Kroz diskusiju govorit ćemo o europskoj dimenziji rada neokonzervativnih organizacija obzirom da širenje homofobije i transfobije pojedinih grupacija u javnosti nije izolirana hrvatska specifičnost, o aktivističkom radu te dilemama s kojim se aktivistkinje susreću kada se preko ugrožavanja prava jedne grupe žele ugroziti prava druge grupe što je bilo vidljivo tijekom rasprava o ratifikaciji Istanbulske konvencije, a kraju ćemo govoriti o tome kako nastaju tzv. Fake news koji podržavaju čitav sustav masovne proizvodnje homofobije i transfobije.

Na diskusiji sudjeluju:

• dr.sc. Dario Čepo, docent na zagrebačkom Pravnom fakultetu,

• Jelena Tešija, urednica na portalu Libela.org, članica Faktiva i jedna od pokretačica i organizatorica Noćnog marša,

• Ana Brakus, novinarka Novosti.

Diskusiju organiziraju Savjet mladih KZŽ i Povjerenstvo za ravnopravnost spolova KZŽ povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije.

U Republici Hrvatskoj se Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije službeno obilježava od 2011. godine, kada je njegovo obilježavanje na prijedlog Zagreb Pridea potvrdio Hrvatski sabor kao dio Nacionalne politike za ravnopravnost spolova, koja preporuča javnim institucijama da same ili u partnerstvu s udrugama civilnog društva obilježe ovaj dan.

Skip to content