U godini obilježavanja odlaska zagorskih branitelja u obranu domovine, Krapinsko-zagorska županija je dala poseban značaj njihovu doprinosu u stvaranju slobodne Hrvatske. Zajedno s braniteljima proslavljen je Dan državnosti, a nedavno je objavljena i monografija Krapinsko-zagorska županija u Domovinskom ratu. Nakon jutarnjeg polaganja vijenaca kod središnjega križa na gradskome groblju u Zaboku i mise za poginule, branitelji su se okupili da zajedno obilježe Dan državnosti i, po prvi put, Dan branitelja Krapinsko-zagorske županije. Proslava je upriličena u auli Osnovne škole K. Š. Gjalskog, u čijem je predvorju postavljena i izložba ratnih fotografija zagorskih branitelja.
U ratu nema ništa lijepo, osim ponosa i hrabrosti ratnika koji brane svoju domovinu. Rat je uvijek žalostan, jer nakon njega i pobjednici broje žrtve. Na žalost, ni Domovinski rat nije bez onih koji su bili dovoljno hrabri i odlučni da u zalog domovini daju sve, daju svoj život. Ponos, tuga i sjećanje ostaju onima koji su ih voljeli i nama da se njima ponosimo, rečeno je u programu obilježavanja. Zato je na svečanosti posebno pozdravljena majka prvoga poginulog branitelja iz Krapinsko-zagorske županije Katarina Pavić, koja je kratko poručila da želi da se to nikada ne zaboravi.
Zagorci se nemaju čega sramiti
Više od deset tisuća Zagoraca prošlo je kroz razne postrojbe Hrvatske vojske za vrijeme Domovinskoga rata, rekao je Krešo Končevski, najviše kroz 103. (zagorsku) brigadu HV.
– Kaj se tiče Domovinskoga rata, Zagorci se nemaju čega sramiti. Bilo nas je sikut, prešli smo se frontove, nismo stekli privilegije i premale se zna kaj smo se napravili. Naši ljudi nisu stekli bogatstva niti su tak napredovali, jer nisu imeli rođake, kumove i zemljake, ali su zato napravili onaj del posla zbog kojega je Domovinski rat najuspješnija hrvatska bitka, zaključio je Končevski. Na svečanosti su govorili zagorski župan Siniša Hajdaš Dončić i zabočki gradonačelnik Ivan Hanžek, a u glazbenome su dijelu nastupili sopranistica Josipa Lončar, pjevač Radek Brodarec uz pratnju Tamburaškoga sastava Zelenjak iz Klanjca i grupa Zadruga. Prikazan je i glazbeni video spot pjesme „Brat do brata“, kojega je izradila grupa suradnika Radio Zaboka krajem 1991. i posvetila zagorskim braniteljima. Spot je emitiran u programu Hrvatske televizije.
Poseban pečat i svečarski ton središnjoj proslavi prvoga Dana branitelja KZŽ dala je dodjela odlikovanja predsjednika RH dr. Ive Josipovića, koje je predao njegov izaslanik general-bojnik Marijan Mareković.
Redom bana Jelačića odlikovan je Žarko Miholić za iznimno uspješno zapovijedanje postrojbama Oružanih snaga RH i osobite vojne zasluge u njihovu ustroju.
Redom hrvatskog križa odlikovani su Mirko Buzina i Ivan Šaško za teško ranjavanje u Domovinskom ratu.
Redom hrvatskog trolista odlikovan je Damir Gregurić za osobite zasluge za Republiku Hrvatsku stečene u ratu. (nca)
ZL: Zagorske ste branitelje susretali na mnogim bojištima.
Mareković: Mislim da su općenito Zagorci u svim postrojbama Hrvatske vojske među prvima stali u obranu Republike Hrvatske i to na cijelome njenom području gdje je bila napadnuta i ugrožena. Osobno, znam mnoge Zagorce koji su bili i u 1. gardijskoj brigadi i drugim postrojbama gdje sam se susretao s njima na ratištu.
ZL: Posebno je upečatljiv slučaj Rudija Perešina.
Mareković: Posebno je zanimljiv na način i vrijeme njegove pogibije, jer je on bio zapovjednik eskadrile, a srušen je onaj dan kad je završila akcija Bljesak.
ZL: Ovakva okupljanja branitelja pomažu da se očuva istina i dignitet Domovinskoga rata.
Mareković: Mladima treba govoriti što je bilo, kako je bilo i, na kraju krajeva, zašto je bilo, da bi mogli to cijeniti i da bi znali što ih čeka u budućnosti .
Siniša Hajdaš Dončić, župan Krapinsko-zagorske županije
Krapinsko-zagorska županija ove godine po prvi puta organizira i Dan branitelja KZŽ sa željom da taj dan bude tradicionalan i da se održava svake godine u drugom gradu ili općini KZŽ, jer je to najmanje što možemo napraviti kao zahvalu za sve branitelje koji su dali svoje živote tijekom Domovinskoga rata za slobodnu Hrvatsku, a riječ sloboda zapravo znači da mi svi drugi možemo danas uživati u druženju sa svojom obitelji, da možemo raditi, da možemo kreativno stvarati. Stoga, još jednom zahvaljujem svim braniteljima KZŽ što su požrtvovno i samoinicijativno krenuli u najtežim trenucima agresije na Hrvatsku, neki od njih dali ono najvrednije, to je ljudski život, da bi danas i Krapinsko-zagorska županija i Republika Hrvatska mogla normalno živjeti i normalno funkcionirati u svjetskoj zajednici naroda.
Brigadir Janko Šafranko, prvi zapovjednik 103. brigade HV
ZL: Što je bilo najteže na početku rata Vama, kao prvome zapovjedniku 103. brigade?
Šafranko: Naročito je bilo upečatljivo i dojmljivo u pripremi za sam odlazak. Tu je bilo od strane obitelji i dosta nespokoja. Mislili su da se ti borci, koji su tada krenuli na ratište, neće vratiti. Mi smo ih uvjeravali da će sve biti u redu i, fala Bogu, uglavnom su se svi vratili. Bilo je stradalih, ali daleko manje nego je moglo biti da nismo pazili u zapovjedništvu i čuvali naše ljude, jer nam je bila prvorazredna zadaća da izvršimo obveze, ali da ne izgubimo ljude.
Prvi odlazak bio je 6.10.1991. u rajon Karlovca. Sam odlazak je bio dosta težak, jer su nas na putu prema Karlovcu nadlijetali neprijateljski avioni. Morali smo se djelomice prebaciti s autoceste na druge pravce, ali smo sve to dobro taktički organizirali i vrlo brzo se našli na položajima, gdje smo ostali oko šest mjeseci.
Izvor: Zagorski list