Novosti

Raznovrsne aktivnosti projekta „Zdravo i fino“ DND-a Zabok

U sklopu novog ciklusa projekta Zdravo i fino Društva „Naša djeca“ Zabok provedene su edukativno-kreativne pokazne radionice zdravoga kuhanja za djecu u osnovnoj školi, promovirane su nove igre osmišljene na temu zdrave prehrane i zdravlja te je održano Savjetovanje „Zdravo i fino“ u Istarskoj županiji.

Pokazne kuharske radionice Zdravo i fino u OŠ i COOKT

Tijekom ožujka i travnja 2024. godine Društvo „Naša djeca“ Zabok  u sklopu projekta Zdravo i fino provelo je šest edukativno-kreativnih pokaznih kuharskih radionica za učenike 1.a, b i c razreda Osnovne škole K.Š. Gjalskog Zabok i Područne škole u Špičkovini te za učenike Centra za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice. Na radionicama se koriste recepti koji su izdani u kuharicama Zdravo i fino DND-a Zabok.

Radionice započinju igrom razvrstavanja zdravih i nezdravih namirnica, razgovorom o hrani i njenom utjecaju na zdravlje te se osvještava važnost zdrave i pravilne prehrane za rast i razvoj djece, a pogotovo konzumacije voća i povrća. Zatim se djeci na praktičan način pokazuje kako samostalno ili uz pomoć roditelja mogu pripremiti nekoliko jednostavnih i zdravih međuobroka te ih se potiče na usvajanje zdravih prehrambenih navika. Djeci je ovo poseban doživljaj jer i oni aktivno sudjeluju u samoj radionici, a upoznaje ih se s namirnicama koje će koristiti na radionici kao i začinima koje mogu opipati i pomirisati.

Tako su se na radionici pripremali: ukusan i zdrav čokoladni smoothie kao varijanta zdravog doručka i namaz od bučinih sjemenki. Djeca su samostalno sjeckala povrće i radila zdrave sendviče s bučinim namazom koje su dekorirala povrćem prema želji, a takvi sendviči idealni su za užine. Na kraju radionice pripremala se zdrava slastica Pasteli – kuglice od sezama i meda, a djeca su sama oblikovala kuglice te ih uvaljala u sezam. Koristile su se zdrave raznolike namirnice, kao što su svježe voće i povrće, sjemenke te orašidi, bogati mineralima, vitaminima, biljnim masnoćama i prirodnim šećerima. Na radionici u Centru za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice, na oduševljenje svih prisutnih, pripremali su se slatki zdravi vafli s bananama i zobenim pahuljicama preliveni otopljenom čokoladom i pekmezom.

Djeca su sve na kraju i degustirala te su zaključila da im je sve bilo jako fino, a uz to i posebno zdravo. Na poklon su dobila bedž s porukom i recepte zdravih jela koja su se pripremala na radionici, kako bi zajedno s roditeljima spremali zdrava jela i kod kuće. Radionice su vodile asistentica projekta Zdravo i fino Anja Kolarić, voditeljica projekta Jasenka Borovčak te volonterka Melita Hršak koja se priključila radionici u COOKT.

Novokreirane igre Zdravo i fino

Od ove godine, novost u projektu Zdravo i fino su i zabavne igre na otvorenom koje promoviraju raznoliku prehranu punu voća i povrća te kretanja kao načina održavanja zdravih životnih stilova. Igre su prvi put predstavljene povodom Svjetskog dana zdravlja na Sajmu zdravlja u Zaboku u kojima su uživala i zabavljala se djeca predškolske dobi Dječjeg vrtića Zipkica. Igrale su se igre: Recept za zdravo piće, Juha, Voćni ježići i Kraljica jabuka. Nazivi igara, a i same igre, koje je kreirala volonterka DND-a Zabok Zvjezdana Balija, inspirirane su pjesmama s albuma Zabočkih mališana – Zdravo i fino.

Savjetovanje „Holistički pristup zdravlju djeteta – prehrana, rekreacija i slobodno vrijeme“

U sklopu ovogodišnjih regionalnih aktivnosti održano je edukativno i stručno Savjetovanje „Zdravo i fino“ 24. travnja u Pazinu za područje Istarske županije u organizaciji DND-a Zabok i Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske u suradnji s domaćinima iz Društva „Naša djeca“ Pazin i Grada Pazina te eminentnim stručnjacima iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, LittleDot projekta potpore ranom roditeljstvu i Kliničkog bolničkog centra Zagreb, a financijski ga podržava Ministarstvo znanosti i obrazovanja kroz projekt „Zdravo i fino“.

Istaknuti stručnjaci s područja medicine, javnog zdravstva i nutricionizma aktualnim su podacima ukazali na prioritetni javnozdravstveni problem debljine u djece sa željom da se stručna i šira javnost mobilizira u sustavnom rješavanju tog problema.

Prim. mr. sc. Giovana Armano, istaknuta pedijatrica, predstavila je učestalost povećane tjelesne mase i debljine djece u dobi između 2 i 8 godina LittleDot projekta potpore ranom roditeljstvu, dok je prof. rehabilitator Maja Lang Morović, iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i projekta „Živjeti zdravo“ predstavila najnovije istraživanje „Europska inicijativa praćenja debljine u djece, Hrvatska 2021./2022. (CroCOSI)“. Dr. sc. Eva Pavić iz Kliničkog bolničkog centra Zagreb istaknula je kako njima svakodnevno dolaze djeca i mladi s prekomjernom tjelesnom masom i debljinom te je izuzetno važna snažna potpora obitelji u postizanju uspješnih rezultata i u zajedničkom prihvaćanju pravilnih prehrambenih navika u prevenciji debljine. Gastro novinarka Željka Klemenčić skrenula je pozornost na činjenicu da na navike zdrave prehrane djeteta najviše utječu roditelji i da je za to bez iznimke potreban veliki trud, motivacija i vrijeme roditelja. Timu stručnjaka „Zdravo i fino“ u Pazinu se priključila Nina Penezić Blažević, mag. nutr. iz Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije i predstavila aktivnosti Savjetovališta za prehranu u Istarskoj županiji.

Projekt „Zdravo i fino“ DND-a Zabok dobitnik je prestižne nagrade „2019 EU Health Award“ Europske komisije za promicanje pravilne prehrane i prevenciju debljine u djece. Voditeljica projekta Jasenka Borovčak i voditeljica radionica kuhanja i autorica kuharica Snježana Krpes predstavile su koncept Projekta koji se provodi od 2012. godine, i već je prerastao u respektabilan Program, a sastoji se od raznolikih aktivnosti i radionica zdravoga kuhanja kojima se potiče usvajanje pravilnih prehrambenih navika i zdravih stilova života djece i njihovih obitelji te je primjer dobre prakse kako utjecati na prehrambene navike djece.

Svi predstavljeni podaci navode na potrebu mobilizacije stručne i šire javnosti kako bi se prioritetni javnozdravstveni problem – debljina u djece, sustavno počeo rješavati. Odgojno-obrazovne ustanove, nevladine udruge i lokalna zajednica trebaju pružiti snažnu i konkretnu potporu programima prevencije debljine, kao i programima promicanja pravilne prehrane, tjelesne aktivnosti djece i mladih te davanju podrške roditeljima u razvijanju zdravih životnih stilova u obitelji, zaključeno je na kraju Savjetovanja.

Skip to content