Novosti

PD Zagorske steze u Lici

Planinari su posjetili Memorijalni centar Nikola Tesla u Smiljanu, imali uspon na obližnji vrh Krčmar ( 773 m/nv) koji je kontrolna točka Hrvatske planinarske obilaznice i na kraju  razgledali špilju Samograd u Pećinskom parku Grabovača.

Prijevoz autobusom i ulaznice u Memorijalni centar i Pećinski park financiralo je Društvo. Na izletu je sudjelovalo 48 članova – od najmlađeg sedmogodišnjeg Pavela do najstarijeg osamdesetosamgodišnjeg Franje.  

U Teslinoj Ispitnoj stanici u Smiljanu (a koja je je replika njegovog laboratorija iz Colorado Springsa) frcale su svjetlosne iskre a neonske lampe blistale su u rukama hrabrih planinarki. Osjetio se i miris ozona pa je  ova usputna ozonoterapija naročito razveselila Stezaše sa 50+ kojima kolesterol divlja u krvi a artritis živahno lupka po prstima.

U potkrovlju Tesline rodne kuće nalaze se replike Teslinih izuma koji su zauvijek promijenili svijet – prikazani su na način da ih posjetitelji mogu aktivirati pritiskom na gumbić i promatrati aktivan rad u staklenoj vitrini – teško je reći jesu li gumbiće više veselo pritiskali odrasli ili mali Stezaši.

Tesla je bio veliki genij ali i veliki ekscentrik – osobenjak: sve što je u njegovom poslovnom i privatnom životu bilo povezano sa brojevima, moralo je biti djeljivo sa 3 – prema priči simpatične vodičice Memorijalnog centra  Tesla je u Americi put od hotela do laboratorija propješačio svaki dan brojeći korake i vraćao bi se  više puta na početak ako broj koraka nije bio djeljiv sa 3. Planinari Zagorski steza slučajno su ispoštovali njegovu opsjednutost i upisali u knjigu dojmova: oduševljenih 48 posjetitelja = djeljivo sa 3.

Na vrh Krčmar se išlo poučnom stazom po kolnom putu koji prati križni put a najljepša nagrada za uspon bili su neponovljivi vidici na Velebit i na Ličko polje. Prekrasan sunčan dan dozvolio je uživanje u otvorenom pogledu na bogatstvo zelenila ovog lijepog dijela naše Domovine. Na samom vrhu je u stijeni  uklesan ženski lik –  bista Vile Velebita, rad klesara Dubravka Radmana.

Pećinski park Grabovača  koji je 2019. godine proglašen trajno zaštićenim u kategoriji značajni krajobraz predstavio se svojom punom ljepotom i slikovitim bogatstvom tipičnih obilježja Like.

Od brojnih speleoloških lokaliteta Parka (Samograd, Medina pećina, Amidžina pećina, Budina ledenica, Petrićeva pećina, Velika i Mala Kozarica, Slipica, Tabakuša), planinari Steza su razgledali pećinu Samograd. Špilja Samograd je i jedini speleološki objekt uređen za turističko posjećivanje. Zahvaljujući duhovito razgovorljivom stručnom vodiču Stezaši su u dobrom raspoloženju prošetali 345 m dugačkom špiljom, uživali u slikovitim podzemnim ukrasima raznih oblika i boja te se svi sretno vratili na  sunčanu površinu. Cijela špilja dobro je osvijetljena i osigurana za posjetitelje, ali toplo sunce obradovalo je sve planinare koji ipak najviše vole otvorene poglede i svježinu pravog planinskog ozračja.

Posjet čarobnom krškom podzemlju završen je „velebitskom“ okrepom u sunčanom kutku za odmor s pogledom na raskošnu prirodu Parka – a povratak u Zabok preletio je  neprimjetno zahvaljujući sigurnoj vožnji vozača autobusa koji je cijelim putem svoj posao odradio strogo profesionalno.

(Dubravka Hržica)

Skip to content
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.