Novosti

Župani Kolar i Kožić te gradonačelnik Tomašević u Zaboku razgovarali o integriranom prijevozu, gradonačelnica Zaboka Valentina Đurek predstavila im Centar urbane kulture Regenerator

Integrirani prijevoz grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije bio je glavna tema radnog sastanka u Zaboku, na kojem su razgovarali gradonačelnik Tomislav Tomašević te župani Stjepan Kožić i Željko Kolar. Zagorski župan Željko Kolar je nakon sastanka istaknuo kako su analizirali do sad učinjeno i najavio sastanak s ministrom prometa Olegom Butković. Sastanak će se održati 29. srpnja u Zagrebu, a k ministru će doći s konkretnim zahtjevima.

„Krajnji cilj je jedna karta za naše korisnike, bilo gdje s područja Zagrebačke županije, Krapinsko-zagorske županije, bilo kojim prijevozom, autobusom, tramvajem ili željeznicom i jedinstvena karta”, rekao je župan Kolar. Naglasio kako se od tog cilja nije odustalo i da je sada došlo idealno vrijeme da se taj projekt realizira. „Naše poduzeće je pripremilo sukus onog što se do sada pripremilo i to ćemo nas trojica prezentirati potpredsjedniku Vlade”, najavio je Kolar.

Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić nada se da će na sastanku s ministrom Butkovićem biti doneseni određeni rezultati i da će realizacija ovog projekta i jedinstvena karta kroz dvije županije i grad Zagreb ponajprije smanjiti prometne gužve.

Domaćin sastanka bila je gradonačelnica grada Zaboka Valentina Đurek koja je goste povela u obilazak Regeneratora – Centra urbane kulture, za koji je rekla da je svojevrstan spomenik zabočkoj i zagorskoj tekstilnoj industriji. Projekt je to koji je sufinanciran iz ITU mehanizma Urbane aglomeracije Grada Zagreb, kao i biciklistička staza BRZO koja spaja Zabok i Oroslavje.

„Ovi projekti sigurno ne bi našli svoje mjesto pod suncem da nije bilo ITU mehanizma Urbana aglomeracija Zagreb. Kroz pozive koji su objavljeni, uspjeli smo izgraditi oboje, a biciklistička staza je proglašena jednom od boljih u ovom dijelu Hrvatske. Premostili smo željezničku prugu i cestu, a ujedno i Autobusne kolodvore u Zaboku i Oroslavju, što je svojevrsna poveznica današnjeg sastanka integriranog prijelaza, istaknula je Đurek. Izrazila je želju da će i u budućnosti biti prilike da se Zabok javi na natječaje u sklopu ITU mehanizma i realizira ovakve projekte.

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević bio je impresioniram zgradom Regeneratora i cijelim kompleksom. Osvrnuo se i na nova ulaganja iz ITU mehanizma, iz kojeg se financiraju kapitalni projekti, ZEZ u Donjoj Stubici, zatim projekt u Novim Dvorima, u Zaprešiću i treći u Gradu Zagrebu, Paromlin, koji će biti kulturno – obrazovni centar i nova gradska knjižnica. Uspostavljena je već i suradnja između Paromlina i Regeneratora, savjetima u dizajniranju prostora.

Tomašević je govorio i o integriranom prijevozu  i jednoj tarifnoj uniji koja vrlo bitna.  “Samo kroz integrirane i sinkronizirane vozne redove HŽ-a, ZET-a, privatnih autobusnih autoprijevoznika i nova infrastrukturna ulaganja možemo imati veće korištenje prijevoza i smanjene prometnih gužvi, zaključio je Tomašević. To je, složili su se, njihov, sljedeći zadatak, a više detalja bit će poznati nakon sastanka s ministrom prometa. O ovom projektu već se priča duži niz godina.

izvor: Radio Stubica

Skip to content